logo DAF

Muzeum automobilů DAF

80 let továrny

50 let výroby osobních automobilů

Se jménem DAF se většině vybaví Variomatic, ale to by byla jen jedna pravda...

Muzeum automobilů DAF
1941-42, 125 ccm, 55 km/h
DAF 750
Autentický účastník marathonu Londýn - Sydney z roku 1993
Převodovka Variomatic názorně
Italský design tvoří vlastní výstavku muzea v Eindhovenu
Italský design tvoří vlastní výstavku muzea v Eindhovenu
Nápadité prototypy a 'italská' kupé jsou doplněna obligátním kabrioletem a džípem (Pony) pro armádu, jakož i terénním a amfibickým fun-mobilem Porter
Nápadité prototypy a 'italská' kupé jsou doplněna obligátním kabrioletem a džípem (Pony) pro armádu, jakož i terénním a amfibickým fun-mobilem Porter
Opravdovou raritou s historií jsou originální plážové vozy. Modrý je od H. van Ase po vzoru fiatu a patřil holandské královně, bílý byl ve vlastnictví Aristotela Onassise a Jacqueline Kennedyové. Onassis jej vozil na své jachtě a používal na projížďky nejen po ostrovech, ale i po Monte Carlu
Opravdovou raritou s historií jsou originální plážové vozy. Modrý je od H. van Ase po vzoru fiatu a patřil holandské královně, bílý byl ve vlastnictví Aristotela Onassise a Jacqueline Kennedyové. Onassis jej vozil na své jachtě a používal na projížďky nejen po ostrovech, ale i po Monte Carlu
Zvláštní pozornost zaslouží dokonale provedené, funkční a didakticky prezentované 12-tiválce, modely Paccar, Leyland a motory vlastní konstrukce
Mezi náklaďáky se na výstavě skvějí i dva originální DAFy ze závodu Rally Paříž - Dakar
V tuctu dalších speciálů nechybí ani letitéhasičáky, spolehlivé vozy pro policii a užitková auta
V roce 1928 byla v Eindhovenu založena strojírenská továrna na zakázkové svařování a kování. Bývalá kovárna, která je součástí muzea, začala již záhy produkovat přívěsy a pak i nákladní auta. Mylně se DAF pokládá za zkratku Dutch Automobiel Fabriek, plné jméno znělo totiž správně "Hup van Doorne Maschinefabrief en Reparatie-inrichtung". Bratři van Doornové byli zdatnými podnikately, a tak jim ani začínající krize nevadila natolik, aby nezačali diverzifikovat a nevrhli na trh několik revolučních patentů - první sedlový kontejnerový návěs vyjel v roce 1936 právě z továrny DAF.
Během války vyráběl DAF náklaďáky pro armádu a po válce se specializoval na čtyřnáhonové armádní vozy osazené motory od Leylandu z USA. DAF motory vylepšoval tak dlouho, až v roce 1956 začal varábět vlastní agregáty a zároveň začal projektovat malý osobní vůz.
V té době o trh bojovalo již několik velkých firem, a tak pro vznik nové značky nebyla zrovna příhodná doba. Nicméně v roce 1958 byl v Amsterodamu představen DAF 600, malý vůz s osobitě promáčklou kapotou. V době, kdy si každý muž potvrzoval své řidičské schopnosti ovládáním spojky a rychlostní skříně, přichází DAF s automatickou převodovkou Variomatic a automobilová veřejnost i experti se okamžitě rozdělili na dva tábory. Jeden nedával automatické převodovce žádnou šanci a zpochybňoval její spolehlivost a ti druzí, hlavně starší automobilisté a dámy, projevili živý zájem o vůz, ovládaný dvěma pedály.
Cílem automobilky bylo prodat v prvním roce 25.000 vozů a to se podařilo dvojnásobně, čímž dal za pravdu optimistům.

DAF - holandský trabant?

Ale jen na první pohled. DAF měl nejen pokrokový vzduchem chlazený motor typu "boxer", ale i bezpečnostní prvky jako tuhou kabinu, dobré jízdní vlastnosti díky nezávislému zavěšení všech kol a pohodlné pérování. Mechanika se už obešla bez mazacích míst. O rok později vyšel typ 30 s motorem 750 ccm a velkorysejším vnitřním vybavením, který dostal jméno Daffodil. Výkon se zvýšil na 30 PS a Daffodil se proháněl po nizozemských rovinách rychlostí přes 100 km/h.
Následovaly další typy s motorem 750ccm - 31, 32, 33, potom 44 (850 ccm), 46, 55 (1100 ccm, 4 cyl) a 66. Karoserie se vyráběly ve dvou-, čtyř- i pětisedadlových variantách. Všechny DAFy byly vybaveny automatickou skříní Variomatic. Bezpřechodovou změnu převodu obstarával variátor. Jeho principem jsou kužely upevněné na dvou osách, opatřené postranním posunem. Posun řídí podtlak a pozice plynu spolu s třecím odporem jízdy, čímž se převádí klínový řemen z menšího průměru na větší bez přechodu.
Dnes dobře známé heslo "Pokrok díky technice" pochází od DAFu. Bezestupňová převodovka se již tenkrát osvědčila a dnes nabývá opět na atraktivitě. Kuželové, pásové převody se začaly montovat v roce 1999 jako Multitronic do Audi A6, pak 4, 5 a 8. Dnešní CVT (Continuosly Variable Transmission) spoléhá na přenos síly článkovým řetězem oproti tehdejšímu Variomaticu s klínovýn řemenem. Variomatic je teoreticky nejlepší převodovka na světě, řadí bez přechodů, kládá se z mála součástek, a je tudíž levná. Kdyby se v praxi kvůli omezenému přítlaku neprotáčela tím i výkon na 400 Nm nebyl omezen...
S popularitou DAFu rostly od roku 1960 i sportovní ambice továrny. první "rychlý" DAF byl typ S, se kterým se soukromníci pouštěli do závodů nebo na rally. Vyrobeno jich bylo pouze 500 a měly už kotoučové brzdy. Piloti, v čele s legendárním Jan de Rooyem, se už nespokojili s originálním motorem, byť nadupaným, a závodní DAF na bázi Coupé 55 dostal motor Gordini (130 PS), montovaný místo spolujezdce. Převodovka byla umístěna pod řidičem. Následovala první automatická čtyřnáhonová verze. S tímto autem, zvaným 555, později vybaveným motorem Ford o 200 PS, porážel de Rooy konkurenci a stal se holandským mistrem v rally v letech 1970 - 1973. FIA musela dokonce na čas tento pohon kvůli jeho převaze v rally-sportu zakázat.
DAFy se sériovým motorem, pilotované Slotemakerem a van Lennenem, se umístily v roce 1968 jako 16. a ostatní v první půli závodního pole, čítajícího stovku(!) daleko silnějších vozů. Díky tomuto úspěchu se dobře prodával závodní kit pro typ 55, logicky pojmenovaný "Marathon". Samozřejmě, že v muzeu nechybí ani autentický účastník marathonu Londým-Sydney (16.500 km) z roku 1993. samozřejmě s originálním blátem na karoserii.
V závoďáku Tecno formule 3 byla k motoru Cosworth zabudována skříň Variomatic. Bob Slotenmaker vyhrál v roce 1960 rally 1000 zatáček na Korsice na prototypu pozdějšího DAF 44. Závodní stáj Camel-DAF disponovala neporazitelným vozem s 250 PS, na němž se stal Haxhe belgickým mistrem.
Na Rally Akropolis v roce 1969 byl Laurent a Marché za Porsche a Cortinou Lotus třetí, což byla světová senzace.
Sportovní úspěchy se okamžitě marketingově zhodnocovaly. Typ Marathon 55, měl 13" kola, sportovní interiér a karoserii se sportovním designem. Přesto se nikdy nezbavil renomé pohodlného vozu pro tchýni, ale se zrychlením "gumové kšandy".
V automobilovém muzeu v Eidhovenu stojí zhruba tucet perspektivních modelů, bohužel se ale žádný z nich nedostal z finančních důvodů do sériové zralosti. Holandští inženýři a italští designéři (moretti, Michelotti a další) navrhli mnohá zlepšení, přesto končí v roce 1975 produkce DAFu prodejem divize osobních aut značce Volvo. DAF prodal za 14 let přes 800.000 automobilů. Poslední DAF, vyvíjený jako typ 88, vyjel z nové továrny v Bornu v roce 1976 jako Volvo 343.
Některé inovace vyvinuté v Eindhovenu jsou mylně připisovány jiným výrobcům. Pravdou například je, že DAF vyvinul a spustil výrobu turbodmychadel pro dieslové motory již v roce 1958 (!) a chlazení přetlakového vzduchu zavedl do praxe již v roce 1973.
Produkce nákladních aut, zahájená před 80 lety, pokračuje nadále navzdory nešťastným sňatkům s Leylandem, Seviemem, Volvem a Margirusem a dokonce i po bankrotu v roce 1993 díky prozíravosti americké firmy Paccar.
DAF byla továrna klasického střihu a byla po dvě generace pevně v rodinných rukou. V roce 1964 zaměstnávali Hup a Wim van Doornové na 6000 pracovníků. Vedení továrny nezapomínalo na své zaměstnance a každé jubileum se slavilo společně a losovala se dvě auta pro zaměstnance. Novou továrnu v limburském Bornu oslavovali dokonce s královnou. Oiet van Doorne zemřel ve funkci v roce 1981.
Eindhoven byl za války jako strategické výrobní středisko, zvláště kvůli továrně Philips, spojenci masivně bombardován a značně poškozen. Nyní se může pochlubit znovu vybudovaným a malebným centrem. Nachází se v jihozápadním Holandsku, 120 km od Amsterodamu a 150 km od Kolína nad Rýnem.

Text: Dr. Jiří W. Pollak
Foto: Jiří Beneš a autor