logo Praga Dvoutakt po česku

   Dvěpade byla prvním výtvorem, který v roce 1999 vyjel z bran hostivařské továrny a nešlo až tak o dílo kompletně vlastní, protože pohonná jednotka původně vznikla o pár tramvajových zastávek dál, ve strašnickém vývoji Jawy.

Praga ED 250   U jawského agregátu došlo v Hostivaři k několika úpravám, jako například k vyloučení neutrálu mezi čtyřkou a pětkou a dalším změnám na řazení. První dvoutakty začaly čmoudit v devadesátém osmém a o rok později se první z nich dostaly k zákazníkům. V uzavřeném rámu z chrommolybdenu (až na úchyty motoru a drobnosti je rám totožný s pozdější 610) sedí jednoválec s hliníkovým válcem i hlavou. K ní se přes sací potrubí tulí karbec Jikov a směs se do spalovacího prostoru dostane přes jazýčkový ventil a pět samostatných přepouštěcích kanálů. Vnitřní plocha válce je opatřena vrstvou nikasilu, v motoru je i vyvažovák a mazání zajišťuje čerpadlo Mikuni beroucí mazivo z rámu. Ten se pod motorem rozdvojuje, vzadu je na něm
Pragovka má nakopávačku vlevo a přístup k některým dílům (třeba svíčka) není z nejsnadnějších.
Road Enduro používá 30milimetrový karburátor Jikov.
Praga ED 250
uložena hliníková kyvka a na ní přes přepákování péro české značky HP Sporting se zdvihem 310 mm. Přední vidle Paioli Blue Steel 46 má zdvih o dva centimetry větší, ráfky jsou z hliníku, brzdiče nesou logo Brembo a plasty dodaly firmy Ufo a Acerbis.

Sám anebo ve dvou
   Kromě základní dvoumístné verze Road Enduro se vyráběla také varianta Hard Enduro určená pilotům, kteří zahořkli na spolujezdce. Navíc pragovácký drsňák nabízí několik radostných součástek, jako například zadní péro s rasistickým názvem White Power, karbec Bing s větším difuzorem, jiný výfuk a hlavu válce pro vyšší kompresní poměr. Celý rychlý balíček přinese nárůst výkonu na pětatřicet koní a devětatřicet Newtonmetrů, které jsou podpořeny kratším sekundárním převodem. Na divochovi jsem se projel v době, kdy po světě zevlovalo jen pár prototypů a pamatuju si, že motor jel příjemně ostře a na rozdíl od tupější verze se choval jako správný dvoutakt. Ve spodu byla malá, ale znatelná díra, po jejím překonání výfuk zaječel a náběh výkonu mě ovladatelně vykopnul vpřed.

Vítr fouká z Týnce
   Zatímco moje vzpomínka na jeden z prvních prototypů je skoro stejně daleko jako moje první otrava alkoholem, zážitky z ojetého Road Endura jsou o hodně bližší. Mašina mi připadá docela dlouhá a díky tomu jede rovně hodně stabilně i po rozbité trati, ale v zatáčkách je potřeba si pomoct zadní brzdou nebo plynem. V akceleračním smyku se Pragovka ovládá super, na skocích je dobře vyvážená a nepadá ani na předek ani na zadek. Řazení dává tušit, že vítr fouká z Týnce, protože změna kvaltů není nejpřesnější, rychlost občas vypadne a bez spojky se převodovce do díla moc nechtělo. Motor má podobnou charakteristiku jako čtyřtakt, kvalty bere už odspodu a vydává se nahoru bez výrazných nakopnutí. Kvalitní je i pérování, které na hobby-jezdění stačí s prstem v nose. Jedinou chybou je asi jen tvrdší sériové nastavení zadního centrálu, které se ale dá díky možnosti seřízení obou závěsů během chvíle nastavit.

Text: Přéma, fotky: Jim, Ivoš, Přéma ČMN 25.červen 2004

Zkušenosti majitele

  Po roce a půl upravování MZ 150 se potvrdil můj původní předpoklad, že tento motocykl na enduro nebo motocross není nejvhodnější, zejména pokud bych chtěl trochu skákat. Proto jsem se na podzim 2003 neudržel a sáhl jsem po nejlevnějším opravdovém enduru na českém trhu. Praga mě lákala již dříve, jak solidní satvbou, dvoudobým motorem chlazeným kapalinou, tak i doporučeními hovořícími o kvalitách podvozku. Svou roli hrál i fakt, že se jedná o českou značku. Na Pragovce jsem zatím neujel mnoho, takže o spolehlivosti budu moci hovořit až později. Motocykl mě však nezklamal, jako pro začátečníka mi postačuje výkon 18 k, které agregát dává. S podvozkem jsem zcela spokojen, nestalo se mi, že by při doskoku šlo cokoli na doraz. Kvalita zpracování je na přijatelné úrovni, jedinou závadou promptně odstraněnou v rámci garance byla přidřená osa řadičky. Do zlepšování motocyklu jsem neinvestoval v podstatě nic, jedinou změnou byla demontáž zpětných zrcátek a montáž hliníkových řidítek Star Bar.

Jirka
Servisní údaje

  Jedna z mála věcí, se kterými má Praga občas problémy, je řazení, a to hlavně u prvních modelů, u pozdějších už funguje bez problémů. Nedorozumění může vzniknout také při pádu na levou stranu, kdy můžeš upadnout na řadičku, která dá následně energickou babu řadícímu automatu, a ten se ohne. Oprava je ale jednoduchá, protože stačí sundat víko a plech narovnat. Když vyměníš řadičku za ohýbací, nic podobného se ti nestane.
   Komu se líbí myšlenka upravit motor továrním kitem, nemusí se bát omezení životnosti, protože jednoválec je na vyšší výkon konstruován a sériových 18 koní má jen kvůli homologaci. Hodně robustní je i vnitřek převodovky, která byla v Jawě konstruovaná také se záměrem přenášet výkon čtyřdobého čtyřkila, k jehož výrobě nakonec nedošlo. Přesto, že dvěpade se již vyrábět nebude a do prodeje se dostane jen posledních pár desítek kusů, o díly se bát rozhodně nemusíš, protože jejich zásoba je víc než dostatečná a minimálně příštích deset let o ně nouze nebude.

Technické údaje
PRAGA ED 250 ROAD ENDURO
(HARD ENDURO)
motor2T kapalinou chlazený jednoválec,
rozvod membránovým ventilem
objem246,3 cm3
vrtání x zdvih70 x 64 mm
výkon13 kW (18 k)/6000 ot./min.
(26 kW (35 k)/6750 ot./min.)
kompresní poměr9,8:1 (11,3:1)
točivý moment25,5 Nm/4700
(39 Nm/6400) ot./min.
plnění motorukarburátor Jikov 2930CE 30 mm
(Bing 84 32 mm)
startérnožní
převodovkapětistupňová
brzdyvpředu 1 kotouč 260 mm
dvoupístkový třmen
vzadu 1 kotouč 220 mm
jednopístkový třmen
rozvor1495 mm
výška sedla940 mm
hmotnost126 kg (118 kg) - pohotovostní
nádrž8,5 l
cena70 - 109 000 Kč (od r.v. 2000)
Ceny originálních dílů
Vzduchový filtr380 Kč
Blinkr přední/zadní250/250 Kč
Páčka brzdy320 Kč
Páčka spojky180 Kč
Pístní sada1830 Kč
Přední blatník470 Kč
Praga ED 250