charset=utf-8 Návrat ke slávě Java Script Library -> 00092 Sample logo Jawa Návrat ke slávě
aneb velký čtyřtakt

Začneme pěkně od začátku. Již několik let není žádnou novinkou, že situace v Týnecké Jawě není tak růžová jako v slavných letech československého průmyslu, kdy v Jawě ročně sjíždělo z linek na 100 000 kusů ročně. Bohužel žádné požadavky na modernizaci a vývoj mohou za to, že motocykly Jawa vzhledem k zahraničním, především japonským, motocyklům značně zaostávaly. Tato situace, která vládne v Jawě, již byla téměř neúnosná a pro mnohé je téměř s podivem, že Jawa přečkala rok 2000. Tento fakt si naštěstí začali uvědomovat i v Týnci a začali se smiřovat s tím, že slavné Jawy "třipade" nebudou pro vždy a že jednoho dne se stane tento motocykl neprodejným. Tento den se nezadržitelně blíží, především díky vysoké ceně. Týnečtí ovšem nelenili a začali vyvíjet nový, vekoobjemový čtyřtakt. Mohli jsme tak již začátkem letošního roku (2003) v časopisech číst o "Týneckém tajemství".

Motocykl byl oficiálně představen na výstavě Motocykl v březnu 2003 ve standardní "jawácké" červené a pak též v modré barvě. Motocykl byl teprve ve stádiu studia, nebylo tedy ještě ani rozhodnuto, zda se bude sériově vyrábět. K tomuto rozhodnutí se naštěstí postupem času došlo a během roku 2004 by k 75. výročí značky měl vstoupit na výrobní pásy. Stroj ovšem vzbudil veliký rozruch, především díky svému rozporuplnému designu. Mnozí lidé byli nadšeni, že Jawa začala vyvíjet nový stroj, ve kterém byly použity zcela nové díly a především - nový motor. Některým lidem se nelíbí výfuk a zadní blatník, jiným použitý tvar nádrže. Nevýhodou bylo možná i to, že Jawa začala vyvíjet jako první motocykl typu Cruiser. Zákazníci by pravděpodobně uvítali něčeho "univerzálnějšího". I na Jawamanii se vedla živá diskuze o tomto motocyklu.

Věnujme nyní pozornost  motocyklu jako takovému a jeho parametrům. Rám je zcela nový, není shodný ani podobný žádnému z předchozích motocyklů. Kotoučová brzda na obou kolech je příjemným překvapení. Motor, jak již název napovídá, má obsah necelých 650 ccm. Jednoválcový motor Rotax o rozvodu OHC disponuje výkonem 50 k (37 kW). Podobné motory se používají v motocykech BMW. Předpokládaná hmotnost stroje je kolem 180 kg, maximální rychlost se pohybuje mezi 165-170 km/h. Převodovka je pětistupňová, chlazení motoru je kapalinové. Za projektem stojí po desingové stránce Václav Král a za vývojové oddělení Oldřich Kreuz a Libor Kouřimský. Předpokládaná cena by se měla pohybovat mezi 160-170 tis. Cena je to na takovýto výkonný motocykl odpovídající a mnozí lidé by si jej zcela rádi koupili. Jestliže tuto cenu porovnáme s nynější nabídkou Jaw 350, je to cena výborná.

V nynější době se již v Týnci pracuje na zlepšení designu, došlo k přepracování ovládacích prvků, především "budíků." Dle výkresů, které byly zveřejněny v jednom časopisu se dá předpokládat, že bude na trh uvedena i verze v univerzálnějším provedení jako je 640 Style či cestovní enduro.

Dle krátkého článku v časopise Supermoto Jawa v současné době motocykl testuje a bez větších problémů již najezdili 50 000 km. Redaktoři zmiňovaného časopisu připravovanou Jawu již dokonce viděli při testování na našich silnicích... Byl též otisknut obrázek poslední fáze vývoje, motocykl byl osazen pěkným plexisklem a nastříkán do stříbrné barvy. Tento motocykl je pravděpodobně hezčí, ačkoli se mnoho nezměnilo. Zadní hluboký blatník a "podivný" výfuk nastříkám do černa, zůstal stále.

Poslední velký čtyřtakt značky Jawa byl vyroben před více jak 40 lety. Byla to slavná Jawa 500 OHC. Sériový motocykl značky Jawa o větším obsahu nikdy do výroby uveden nebyl. Pokud tento motocykl bude alespoň trochu tak slavný jako "půllitr," což bychom si všichni přáli, mohla by opět Jawa dobývat trhy jako kdysi. Proto věříme, že do té doby než bude tento motocykl uveden do sériové výroby, budou odstraněny všechny  "dětské nemoci" a tento motocykl bude ve velkém počtu prodáván i daleko za hranicemi. Obchodní název tohoto motocyklu dosud není znám, proto můžete i Vy přispět svým nápadem a napsat svůj názor na tento projekt přímo do Jawy.

text: Honza Vošalík Jawamania (srpen 2003)