logo Jawa Symfonie za pár korun?

Jawa 125 Dandy    Jawa, největší a nejznámější domácí výrobce motocyklů nespí na vavřínecha a alespoň malými krůčky se snaží dohnat, co kdysi ztratil. Příkladem může být lehce inovovaná řada motocyklů se čtyřdobým motorem o objemu 125 ccm. Jedná se o motorky Jawa 125 Dandy, Jawa 810 Choper a nově také Jawa 810 Travel.
   Motor s rozvodem OHC je u všech motorek možno pohodlně nastartovat tlačítkem elektrického startéru. Dandynu navíc motorkáři mohou "chlapsky nakopnout" nohou. V rámci inovací a změn pro příští modelový rok u motorek došlo k novému uchycení řidítek a zkvalitnění ovládacích prvků. Na vnějším designu Dandy proběhly částečné změny již loni. Motorka má více plastů. které tvoří slušivou polokapotu.
   pohonná jednotka ve srovnání se světovou konkurencí rozhodně nezůstává pozadu. Nutno ale dodat, že agregát byl zkonstruován japonskou Hondou. Z dílen subdodavatelů pocházejí rovněž některé chromované součástky, elektrická výbava a tepelně namáhané materiály. Jawa 810 Chopper
   Motor inovované Jawy Dandy má parametry (vrtání x zdvih 56,5 x 49,5 mm). Kupředu se jezdec žene na sedmnáctipalcových kolech, která jsou bržděna kotoučem vpředu o průměru 220 mm a vzadu 180 mm. Jawa Chopper a Travel mají přední kotouč o průměru 265 mm a vzadu klasickou bubnovou brzdu 160 mm. Dandy pojme i s rezervou lehce přes sedm a půl litru benzinu, přičemž průměrná spotřeba se pohybuje kolem 3,7 litru na stovku. Na první garančku by se měl nový majitel dostavit po první tisícovce najetých kilometrů. V servise ti vymění olej, dotáhnou šroubové spoje a zkontrolují, případně seřídí motor. Platit budeš jen materiál, práce je zdarma. Další kontrola by měla proběhnout po třech tisících a pak ještě po první "desítce", kdy se vždy mění olej.
   "Jawa 810 Travel je motocykl vhodný zejména pro vyučování v autoškolách. Dobře tvarované sedlo totiž nabízí dostatek jízdního komfortu nejen řidiči, ale také spolujezdci, což instruktoři jistě ocení. Další nespornou výhodou z pohledu nákupu Travelu pro autoškoly je jeho příznivá cena a jednoduchá montáž dvojího řízení pro učitele," řekl nám vedoucí tuzemského prodejního oddělení Petr Jalovecký. "Motorky Jawa Dandy jsou pak krom civilního využití vhodné zejména pro městskou policii. V dnešní době je již využívají stážníci v Mladé Boleslavi a v Praze. O dodávkách však jednáme i s jinými městy," informoval dále.
   V současnosti má ve svém programu Jawa asi desítku modelů. Dandy 125 se dá pořídit za 69.660,- Kč, Chopper a Travel po 72.500,- korunách.

Zdeněk (zdenek@bikes.cz) ČMN 13.prosince 2002