logo Jawa Divišov Syrová Jawa na bedně

   I přes drobné technické problémy dokázal zcela nový motocykl Jawa při ostré premiéře dovézt Antonína Klatovského v prvním závodě mezinárodního mistrovství republiky v supermoto ve třídě open na stupně vítězů, konkrétně na třetí místo, hned za dvojici největších favoritů Kvasničku a Vorlíčka. Jednoznačně lze říci, že to byl o minulém víkendu nejvíce obhlížený motocykl z celého startovního pole.

   Přihlížející si pochvalovali: "Konečně zase vidíme českou motorku závodit." V neděli dopoledne po kvalifikaci mechanici na tomto motocyklu pilně pracovali. "Problémy jsou s řazením, ne se samotnou skříní, ale s ovládáním. Nedořazuje to," vysvětlil jezdec Antonín Klatovský. Proto museli technici naryclo dojet do Jawy pro nové díly. V první rozjížďce dojel pak Klatovský čtvrtý. "Určitě spokojenost, motorka je úplně syrová, poprvé jsem na ní seděl minulý týden a jezdil asi hodinu a další kilometry absolvoval stroj až v nedělní kvalifikaci a při závodě." Ještě spokojenější mohl být po druhé rozjížďce, v níž dojel na druhé pozici.
   Na závodní premiéru svého dítěte se přijel podívat i finský konstruktér rámu Vejo Turniemi, což je finský dealer Jawy, který navrhuje rámy strojů Jawa na ledovou plochou dráhu. "Rám je úplně skvělý," pochvaloval si Klatovský. Také motor je podle něho velice povedený. "Na něm nás ovšem čeká ještě spousta práce s laděním, což chceme dělat v průběhu sezóny. Je tam velký prostor k postupnému zvyšování výkonu," dodal.
   Kromě českého mistrovství v supermotu se Jawa letos ukáže ještě v německém a rakouském mistrovství v této disciplíně a také bude závodit v soch tracku, což je německá specialita na dlouhých škvárových oválech, kde se dosahuje i sto osmdesátikilometrové rychlosti.

Radek (radek@bikes.cz) ČMN 9.květen 2003