logo Blata Továrna na zážitky
Blata 2.5

   S minibikem dostaneš za málo peněz hodně motorky, se kterou se perfektně vyřádíš a nebudeš přitom riskovat svoje zdraví, nanejvýš odřená kolena a lokty. Ale aby sis nemyslel, i když seš hodně blízko silnice, bolí to stejně.

Obě kola jsou neodpružená, takže uítíš každou nerovnost   Motor modelu 2.5 je dvoudobý o objemu 40 kubíků a dokáže ze sebe vytlačit 3,5 koně. Spojka je odstředivá a zabírá velmi slušně. Malinkatý motork se ochotně vytáčí a maximálka je něco kolem 55 km/h. Vyšší postavy asi budou mít trošku problémy složit se za řidítka a koleny si budou strkat do loktů. Při studeném startu je nutné použít manuální sytič, který se dá ovšem po chvilce vypnout. Motorka je docela rychle azhřátá a může se vyrazit. Kdo by si myslel, že tři a půl koně je málo, tak ten by se setsakramensky spletl. Stačí jenom otočit plynem na doraz a minibike vyrazí nekompromisně kupředu. Maximálku dosáhne motorka asi za 5 sekund, takže zrychlení je fakt super.

Benzín s sebou
   Při troše šikovnosti se dá jezdit perfektně po zadním, protože stačí jenom přidat trochu plynu a přenést váhu na zadní kolo. Motorka se okamžitě postaví a můžeš jet tak daleko, jak chceš. Doporučuji přibrzďovat si zadní brzdou, což je i docela dobrá průprava pro řádění na velké motorce. V zatáčkách sedí český minibike moc pěkně (po zakoupení sliků "naprosto bohovsky", ale bacha na totálně vražedné náklony, protože při nich budeš brousit jak svoje nohy, tak i přední kotouč. Jinak jsou brzdy jako celek naprosto perfektní. I když se ovládají mechanicky lankem, tak jejich přítlak i dávkování je skvělé. Lehkou motorku dokážou zastavit doslova na pětníku. přední i zadní vidlice je neodpružená, takže na silnici ucítíš každý kamínek. Proto je dobré najít si nějaké pěkné zatáčky s opravdu kvalitím asfaltem, jinak si moc nezajezdíš. Plná nádrž, do které se vejde asi litr benzínu, vydrží několik desítek minut neustálé palby. při delší jízdě je dobré si vzít s sebou do nějaké flašky trochu paliva, abys pak nemusel tlačit. No, vlastně nést v ruce.

Posměchu se bát nemusíš
   Dalším plusem je, že když tě někdo uvidí, sklidíš zasloužený obdiv a ani jednou jsem se nesetkal s nějakým vysmíváním kolemjdoucích. Dokonce i policajti se smáli, když mě viděli jet do mojí oblíbené hospůdky. Motorku si můžeš vzít klidně dovnitř a zastrčit ji pod stůl, aby moc nedráždila nenechavce. Tenhle bike je prostě továrna na dobrou náladu a fakt silné zážitky. Jedinou pomínkou, kterou musíš splnit, aby sis jízdu opravdu užil, je obrnit se trpělivostí. Viděl jsem hodně lidí, kteří po prvním svezení tvrdili, že se na tom zkrátka jezdit nedá. Ale to jsou jen plané řeči, chce to prostě trénovat a trénovat.

Text: Carlos, foto: Carlos, Gabča ČMN 16.leden 2004

Zkušenosti majitele

   Jednoho dne mě tak napadlo, že na naše super silnice můj SRAD moc není a že by to chtělo nějakou změnu. Něco, na čem by se dalo fakt vyřádit a nestálo by to moc peněz. Krosku už mám, Babetu taky a tak mě napadla skvělá věc. Koupím si minibike.
   Pak mi volá kámoš z Liberce, že ho má, ale čas na jezdění už ne a že by mi ho nechal za dvanáct tisíc. Byl to rok výroby 1999 v parádním stavu a protože kámoš neměl moc času, tak toho "bejk" ani moc nenajezdil. Pro jistotu jsem sundal přední kapotu a můžu říct, že se mi to vyplatilo, protože počátečních pádů bylo fakt dost. Za tu dobu, co motorku mám, jsem na ní ulej už slušné množství kilometrů a musím s potěšením říct, že bez jediné závady.

Karel Táborský
Servisní údaje

   Při koupi si dej pozor na hodně klouzající spojku. Jestli se motorce nebude chtít moc dopředu, tak dej radši ruce pryč a koukni se po nějaké jiné, v inzerátech je jich docela dost. na druhou stranu je výměna lamelotázkou asi dvou stovek, což není vražedná částka.
   Motor se dá i docela slušně ladit různými tryskami a laděným výfukem. A jestli ti to bude pořád málo, tak si pořiď silnější šestikoňovou verzi. Ta už jede fakt slušně a asi budeš hodně často lepit rozlámané kapoty... Motor je opravdu jednoduchý, pérování motorka nemá a ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Při shánění dílů, případně celé motorky, se ti určitě bude hodit informace, že žádný dealer Blaty v Čechách není a tak ti nezbude než všechna svoje přání směrovat přímo na továrnu.


Motor se dá slušně ladit různými tryskami a výfukem Brzdy na obou kolech jsou mechanické

Technické údaje - Blata 2.5
motor vzduchem chlazený dvoudobý jednoválec
objem 39,9 ccm
výkon 2,5 kW (3,4 k)/8700 ot./min.
točivý moment neudává se
kompresní poměr neudává se
plnění motoru karburátor Dell'Orto
startér manuální
převodovka automatická
brzdy vpředu kotoučová mechanická
vzadu kotoučová mechanická
suchá hmotnost 17 kg
objem nádrže 1 l
cena 10 - 15 tis. Kč (r.v. 99 - 02)

Ceny originálních dílů - Blata 2.5
píst 430,- Kč
válec 1700,- Kč
spojka 190,- Kč
kapotáž 1710,- Kč
brzdové destičky 90,- Kč/pár