logo Blata Zimní test
Jak na Nový rok, tak po celý rok ...

   Ne, že bychom byli pověrčiví, ale už se tak nějak stalo tradicí , že hned po silvestrovské půlnoci nebo nejpozději1. ledna za světla se musí vytáhnout motorka, nejlíp enduro, ale i kdyby to měl být jen moped - prostě dvě kola s motorem a hurá do sněhu. Vloni bylo sněhu víc, Honda XL 500 měla neuplatnitelný výkon a byla trošku těžká při zvedání zpět do kolmé polohy, a tak jsme letos vyrazili s lehčími kalibry.
   Yamaha DT 125 na běžných pneumatikách pro cestovní enduro, do poloviny sjetých, bruslila po zasněžené silnici jedna báseň, a v tom přišel ten nápad: vyzkoušet v extrémních podmínkách motorovou koloběžku Blatino. Pneumatiky koloběžky mají jemný klikatý vzorek, asi jako když hodně zmenšíte dálniční pneumatiku od kamionu, a tak jsme čekali něco jako snowboard s řidítky. Jaké bylo překvapení, když koloběžka jezdila po sněhu jako po kolejích, dalo se s ní nejen zatáčet, ale i skoro naplno brzdit! Jsou to záhady fyziky! Bylo to překvápko, čekali jsme úplně jiné chování toho pidivozidla. Namísto očekávaných pádů do sněhu jsme zjistili, že existuje zajímavé dvoukolové vozidlo, které se dá pro různá nouzová dojetí a krátké cesty použít i v době, kdy motorky nemají zrovna ustláno na růžích a motorkáři si ustelou nato tata.
   Motorová koloběžka Blatino je výrobek, který firma Blata s.r.o. z Blanska již léta úspěšně exportuje do mnoha vyspělých států světa (i do USA), modernizovaná verze s volnoběžkou je nyní vyráběna dokonce ve dvou velikostech. Redakce světa motorek se aktivně podílí na právě probíhající legalizaci používání motorových koloběžek Blata na komunikacích v ČR. O výsledku vás budeme brzy informovat.

text: Honza Čechman Svět motorek 15.Února 2003